Kirurgija roke
Sprožilni prst (medicinsko znan kot stenozirajoči tenosinovitis) je stanje, pri katerem se prst zatakne v upognjenem položaju in ga je težko zravnati. Lahko se izravna z nenadnim preskokom ali pokanjem. Do takšnega stanja pride, ko se kitna ovojnica, ki omogoča gladko gibanje prstov, vname ali zoži. Kite, ki omogočajo upogibanje prstov, običajno gladko drsijo skozi to ovojnico. Ko pride do vnetja, se kitna ovojnica zoži, kar otežuje normalno gibanje kite in prsta.
Glavni simptomi sprožilnega prsta:
Zdravnik na pregledu pogovori z bolnikom o simptomih, kdaj so se le-ti začeli, ali je prisotna bolečina. Preveri, ali je prisotna vozličasta zadebelitev na kiti upogibalki v predelu pod dlančno gubo (pri A1 kitni objemki), ki je v nekaterih primerih izrazita, iztegnitev prsta ni mogoča in prst ostane v upognjenem, zaklenjenem položaju.
Glede na bolnikovo stanje in napredovanje težave, mu lahko predlaga konzervativno zdravljenje z nesteroidnimi antirevmatiki in počitkom ali pa z injiciranjem lokalnega anestetika in kortikosteroida v kitno ovojnico ali operativni poseg.
Kirurški poseg sprostitev sprožilnega,prsta se izvaja pod lokalno anestezijo, kar pomeni, da je pacient buden, vendar je predel operacije omrtvičen, zaradi česar bolnik med posegom ne čuti bolečine.
Kirurg opravi operacijo s kratkim rezom nad A1 kitno objemko. V primeru napredovale oblike je potrebno odstraniti tudi prizadeti dela kitne ovojnice (sinoviektomija). Preden na rano namesti šive in namesti obliž, preveri polno gibljivost prsta.
Operacija ima visoko uspešnost, večina bolnikov po operaciji doseže popolno ali skoraj popolno gibljivost prsta brez bolečin. Možnost ponovitve je redka.
Lahko se pojavi minimalna bolečina na mestu reza, oteklina, povečana je občutljivost kože in občutek zategovanja. Simptomi v večini primerov v nekaj tednih (3–4) izginejo.
Običajno se priporoča nežna vadba in gibanje prsta takoj po operaciji, da se prepreči brazgotinjenje in okorelost.
Odstranitev šivov čez 14 dni. Po odstranitvi šivov se priporoča nega (masaža) brazgotine in fizioterapija.
Zapleti so redki. Lahko se pojavi krvavitev, oteklina, okužba, brazgotinjenje, bolečina.
Poškodba živca ali slabša občutljivost se pojavi zelo redko.