!!! OBVESTILO: Zaradi letnega dopusta je klinika Celja zaprta od - do!Na voljo je nova storitev!

Kirurgija roke

Dupuytrenova kontraktura

je progresivna bolezen, ki prizadene vezivno tkivo v dlani in prstih, zaradi česar se prsti postopoma krčijo v upognjen položaj. Ta motnja se razvije, ko se pod kožo dlani oblikujejo vozliči in trakovi trdega, zadebeljenega tkiva, ki nato povzročijo, da se prsti, najpogosteje prstanec in mezinec, postopoma upognejo proti dlani in jih je težko iztegniti.

Simptomi Dupuytrenove kontrakture so: 

  • Postopna sprememba: bolezen se razvija počasi skozi mesece ali leta. Na začetku so lahko vidni majhni vozlički pod kožo dlani, ki jih sčasoma spremlja zadebelitev in zategovanje fascije.
  • Običajno neboleča: večina ljudi ne čuti bolečine, vendar so moteni pri vsakodnevnih opravilih zaradi omejene gibljivosti prstov.
  • Najpogosteje prizadeti prsti: najpogosteje sta prizadeta prstanec in mezinec, redkeje tudi sredinec, kazalec in palec.
  • Genetska nagnjenost: bolezen je pogostejša pri ljudeh severnoevropskega porekla, včasih se ji reče tudi "vikinška bolezen".

Natančen vzrok bolezni Dupytrenove kontrakture ni znan, vendar je bolezen povezana z dednostjo in genetsko predispozicijo. Dejavniki, ki povečujejo verjetnost bolezni, so starost nad 50 let, pogosteje se pojavi pri moških, diabetes, alkoholizem ter kajenje. 

Opis pregleda

Zdravnik se na pregledu pogovori z bolnikom o simptomih, kdaj so se le- ti začeli  ali bolezen povzroča težave z gibljivostjo in vsakodnevnimi aktivnostmi . Zdravljenje je odvisno od resnosti simptomov kontrakture. Zdravljenje je lahko konzervativno s fizioterapijo, z nesteroidnimi antirevmatiki,  z injiciranjem lokalnega anestetika in kortikosteroida, injiciranjem encima (kolagenaze) ali kirurško.

Potek operacije

Kirurški poseg Dupytrenove kontrakture se izvaja v lokalni anesteziji, kar pomeni, da je pacient buden, vendar je zapestje omrtvičeno, zaradi česar bolnik med posegom ne čuti bolečine, redko se izvaja v splošni anesteziji.

Cilj operacije je sprostiti zategnjeno tkivo in omogočiti boljšo gibljivost prstov. Pri kirurškem posegu kirurg natančno odstrani prizadeto fascijo (fasciektomija) ali prereže zategnjeno tkivo (fasiotomija) in iztegne prste. Na rano nato namesti šive, opornico in kompresijski povoj.

Kirurški poseg  traja 15–45minut.

Nega po posegu in okrevanje

Po posegu se ravnajte po navodilu kirurga in v primeru bolečine po posvetu s kirurgom vzamete analgetik.  Odstranitev šivov čez 14 dni.

Po odstranitvi šivov se priporoča nega (masaža) brazgotine in fizioterapija. 

Možni zapleti

Zapleti so redki. Lahko se pojavi krvavitev, oteklina, okužba,  brazgotinjenje, bolečina ali trajna šibkost, slabša občutljivost zgornjega dela dlani ali poškodba motorične živčne veje.

Zapleti, ki se lahko pojavijo, so: krvavitev, oteklina, bolečina. Redek zaplet je lahko poškodba živcev in s tem slabša občutljivost in prekrvavitev prsta. 

Pri določenih bolnikih se bolezen širi še naprej in/ ali pokaže tudi na drugih prstih.

Vas zanima več?


Pišite nam in z veseljem vam bomo odgovorili na vsa vprašanja!

Cenik pripravljamo in bo kmalu na voljo