!!! OBVESTILO: Zaradi letnega dopusta je klinika Celja zaprta od - do!Na voljo je nova storitev!

Kirurgija roke

Ganglion

Ganglionska cista je benigna, nenevarna tvorba, okrogla, mehka, a čvrsta tvorba, napolnjena z želatinasto tekočino, ki se pojavi na tetivah ali sklepih, najpogosteje na zapestju, roki, gležnju ali stopalu. Lahko je v velika kot grah ali pa več centimetrov. Čeprav ganglionska cista ne predstavlja resnega zdravstvenega tveganja, lahko povzroča določene težave, še posebej, če pritiska na živce ali omejuje gibanje sklepa.

Glavni simptomi sprožilnega prsta:

  • običajno je izboklina pod kožo neboleča,
  • če ganglion pritiska na živec, lahko povzroča bolečino, otrplost ali mravljinčenje,
  • velike ciste lahko omejujejo gibanje sklepa in s tem povzročajo težave pri premikanju.

Natančen vzrok za nastanek ganglionske ciste ni znan, vendar obstaja nekaj dejavnikov, ki lahko prispevajo k njenemu razvoju, kot so preobremenitev in poškodbe sklepov ali tetiv,  degenerativne spremembe v sklepih, kot je npr.: osteoartritis, ter druga zdravstvena stanja, kot so nekatera kronična vnetna stanja, npr.: artritis ali tendinitis.

Opis pregleda

Zdravnik na pregledu pogovori z bolnikom o simptomih, kdaj so se le- ti začeli, ali je prisotna bolečina. Diagnoza ganglionske ciste temelji na kliničnem pregledu. Zdravnik lahko svetuje tudi ultrazvok ali magnetno resonanco (MRI), če ni povsem jasno, kaj povzroča oteklino.

Glede na bolnikovo stanje in napredovanje težave, mu lahko predlaga opazovanje brez zdravljenja,  predlaga lahko odstranitev ciste s pomočjo punkcije, vendar se ta metoda povezuje z večjo verjetnostjo, da se ganglion ponovi.  

V primeru, da je cista boleča ali omejuje gibanje in druge metode ne pomagajo, se ganglion odstrani s kirurškim posegom.

Potek operacije

Kirurški poseg odstranitev gangliona se izvaja pod lokalno anestezijo, kar pomeni, da je pacient buden, vendar je predel operacije omrtvičen, zaradi česar bolnik med posegom ne čuti bolečine.

Kirurg opravi operacijo s kratkim rezom tako, da precizno odstrani ganglion, tako da okoliška tkiva ostanejo nepoškodovana. Na rano nato namesti šive in po potrebi vstavi drenažno cevko.

Kirurški poseg traja 15 minut.

Nega po posegu in okrevanje

Po posegu se lahko pojavi minimalna bolečina na mestu reza, oteklina, povečana je občutljivost kože in občutek zategovanja. Simptomi v večini primerov v nekaj tednih (3–4) izginejo.

Priporoča se takojšnje razgibavanje.

Odstranitev šivov čez 14 dni. Po odstranitvi šivov se priporoča nega (masaža) brazgotine in fizioterapija. 

Možni zapleti

Zapleti so redki. Lahko se pojavi krvavitev, oteklina, okužba,  brazgotinjenje, bolečina. Poškodba živca ali slabša občutljivost kože se pojavi zelo redko.

Možna je ponovitev gangliona kljub operativnemu posegu.

Vas zanima več?


Pišite nam in z veseljem vam bomo odgovorili na vsa vprašanja!

Cenik pripravljamo in bo kmalu na voljo