!!! OBVESTILO: Zaradi letnega dopusta je klinika Celja zaprta od - do!Na voljo je nova storitev!

Kirurgija roke

Sindrom zapestnega prehoda ali sindrom karpalnega kanala

je  zaradi svoje pogostosti in vpliva na kakovost življenja pacientov, ki trpijo za simptomi,  pogosto vzrok za obisk  kirurga specialista, ki se ukvarja s kirurgijo roke. Je stanje, pri katerem pride do pritiska na mediani živec v zapestju. Median živec prehaja skozi ozek prehod v zapestju, imenovan karpalni kanal, ki je sestavljen iz kosti in vezi.

Ko pride do stiskanja tega živca, se pojavijo različni simptomi, predvsem:

  • mravljinčenje ali omrtvelost v prstih (predvsem v palcu, kazalcu, sredincu in delno prstancu),
  • bolečina, ki lahko seva v roko, zapestje ali celo ramo,
  • slabost v roki ali zmanjšana moč prijema.

Sindrom karpalnega kanala je pogosto povezan s ponavljajočimi gibi zapestja (na primer pri tipkanju, delu z računalnikom, fizičnem delu, igranju inštrumentov), lahko pa ga povzročijo tudi drugi dejavniki, kot so poškodbe, vnetje (npr. revmatoidni artritis), nosečnost, debelost ali dedne značilnosti (ožji karpalni kanal).

Opis pregleda

Zdravnik se na pregledu pogovori z bolnikom o simptomih, kdaj so se le-ti začeli, ali je prisotna bolečina, mravljinčenje, omrtvelost in kje v roki se ti simptomi pojavljajo. Preveri, ali je prisotna oslabelost ali je zmanjšana moč v roki. Bolnik opravi Phalenov in Tinel-Hoffmannov test, pri čemer pozitivni znak obeh testov kaže na sindrom karpalnega kanala. Z EMG izvidom utesnitev medialnega živca v karpalnem kanalu in njegovo stopnjo dokončno potrdi. 

Bolniku predlaga konzervativno zdravljenje ali operacijo, pri kateri sprosti živec v zapestju.

Potek operacije

Kirurški poseg karpalna dekompresija (karpalna tunelska sprostitev) se izvaja pod lokalno anestezijo, kar pomeni, da je pacient buden, vendar je zapestje omrtvičeno, zaradi česar bolnik med posegom ne čuti bolečine.

Kirurg opravi operacijo z minimalno invazivno tehniko  tako, da naredi majhen rez na dlani nad karpalnim kanalom in prereže transverzalni karpalni ligament, kar sprosti in zmanjša pritisk na mediani živec. Na rano nato namesti šive.

Kirurški poseg traja 15-20 minut.

Nega po posegu in okrevanje

Operacija ima visoko uspešnost, saj pri večini pacientov simptomi izginejo ali se občutno zmanjšajo.

Po operaciji se roka, zapestje in podlaht povije tako, da gibanje prstov ni omejeno. Običajno simptomi pekoče bolečine  in mravljinčenja kmalu po posegu izginejo. 

Lahko se pojavi minimalna bolečina na mestu reza, oteklina, povečana je občutljivost kože in občutek zategovanja. Simptomi v večini primerov v nekaj tednih (3–4) izginejo.

Pri večini bolnikov se občutek za dotik povrne v nekaj tednih, lahko v nekaj mesecih, kar je odvisno od stanja utesnitve živca pred operacijo. V primeru hude okvare živca pred operacijo, se moč roke ne povrne popolnoma. 

Nadzorovano mirovanje roke je priporočljivo do odstranitve šivov čez 14 dni. Gibanje prstov in stiskanje v pest večkrat dnevno pa se priporoča že nekaj ur po posegu. Po odstranitvi šivov se priporoča nega (masaža) brazgotine in fizioterapija. 

Približno 6–8 tednov po operaciji ni priporočljivo dvigovanje težkih bremen ter večje obremenitve zapestja v iztegnjenem položaju. 

Možni zapleti

Zapleti so redki. Lahko se pojavi krvavitev, oteklina, okužba,  brazgotinjenje, bolečina ali trajna šibkost, slabša občutljivost zgornjega dela dlani ali poškodba motorične živčne veje.

Vas zanima več?


Pišite nam in z veseljem vam bomo odgovorili na vsa vprašanja!

Cenik pripravljamo in bo kmalu na voljo